Първенството на Русия – жестока конкуренция и силни резултати

В Русия се проведе държавното първенство по лека атлетика, което бе и последният етап от руската верига „Гран при“.

Не е изненадващо, че лишени от възможност да се състезават в чужбина заради политическото решение на ИААФ, атлетите постигнаха силни резултати у дома.

В овчарския скок Анжелика Сидорова взе трудна, но сладка победа с 4.75 м. На 4.65 м тя бе на косъм от загубата, като преодоля височината от трети опит. Титлата й донесе и първо място във веригата и материален стимул от 100 000 рубли (ок. 1300 долара). Атлетката не бе доволна от резултата си, като сподели, че е подготвена за доста по-висок скок. На второ място в дисциплината завърши Ангелина Краснова, а на трето – Олга Мулина – и двете с по 1.65 м.

След надскачане бе определен шампионът в овчарския скок при мъжете. Това е Георгий Горохов, който се справи с 5.70 м и едновременно с това заслужи победата в „Гран при“. Среброто остана за 19-годишния Тимур Моргунов, преодолял 5.65 м. Трети е вицеолимпийският шампион Евгений Лукяненко с 5.60 м. Сребърният медалист от европейското в зала през миналата година Александър Грипич получи травма и отпадна от състезанието.

На 3000 м при жените изненадваща дори за самата нея победа спечели Светлана Аплачкина с 8:59.94 мин. Тя изпревари Екатерина Соколенко с 9:00.52 мин и бившата световна и европейска шампионка Юлия Зарипова с 9:01.20 мин.

При мъжете на същата дистанция от 3000 м се разигра истински трилър. Лидерът през сезона Владимир Никитин досега печелеше всички състезания с дълъг финален спринт. Сега обаче Егор Николаев и Ринас Ахмадеев бяха решили да му дадат сериозен отпор. В крайна сметка фотофиниш определи победителя, след като двама атлети връхлетяха едновревенно финала – 7:53.39 мин. Шампион е Ахмадеев, а втори – Никитин. На трето място финишира Николаев със 7:54.11 мин. За Владимир Никитин остана „утешението“, че спечели веригата „Гран при“. Той бе разочарован от бягането си, като каза, че е очаквал резултат под 7:50 мин.

Първата си титла при жените на 60 м спечели рекордьорката за девойки Кристина Сивкова със 7.22 сек. Младата надежда на руския спринт заслужи и победата във веригата „Гран при“. Сребърна медалистк на държавния шампионат стана Ана Кукушкина със 7.28, а бронзова – олимпийската шампионка на 4 х 100 м Евгения Полякова, която се завърна след раждане. Резултатът й е 7.29 сек.

Фотофиниш определи победителя при мъжете, след като Максим Половинкин и Александър Бреднев завършиха с равно време – 6.71 сек. В крайна сметка шампион стана Половинкин. С брондовия медал се окичи Денис Огарков с 6.72 сек. Лидерът през сезона в Русия Игор Образцов този път завърши едва пети, но това му бе достатъчно, за да спечели „Гран при“.

След като спечели турнира „Руска зима“, Евгения Соловьова стана и шампионка на Русия в тласкането на гюле с 18.00 м, а това й донесе и победа в „Гран при“. Сребърна медалистка е Олеся Свиридова със 17.87 м, а бронзова – Ирина Кириченко със 17.85 м.

В тласкането на гюле при мъжете Константин Лядусов постигна личен рекорд – 20.88 м и спечели титлата, както и „Гран при“. Среброто е за Александър Лесной с 20.19 м, като той успя да изпревари третия Максим Сидоров само със сантиметър – 20.18 м.

Най-добрата на 60 м с пр. през сезона в Русия Нина Морозова бе без конкуренция над препятствията – 8.09 сек. Това и донесе и победа в „Гран при“. Интересно е, че след финала шампионката заяви, че почти не е работила за скорост, а постиженията й са резултат единствено на обем. Сребърна медалистка стана Мария Аглицкая с 8.20 сек, а бронзова – Анастасия Николаева с 8.22 сек.

При мъжете на 60 м с пр. шампион на страната и победител в „Гран при“ стана Константин Шабанов с 7.67 сек. Със сребърния медал след фотофиниш се окичи Сергей Солодов, а с бронзовия – Александър Евгенев – и двамата имат 7.82 сек.

В бягането на 800 м младата Альона Шухтуева поведе от самото начало, за да спечели в крайна сметка първата си титла на национален шампионат с 2:03.76 мин. Анастасия Калина така и не успя да я изпревари (2:03.80 мин), но пък заслужи първото си място в „Гран при“. Трета завърши Елена Котулская с 2:03.95 мин.

При мъжете всичко се реши с финален спринт, като 20-годишният Константин Холмогоров бе най-бърз с 1:48.85 мин, а с това спечели и „Гран при“. Денис Стрелников е втори с 1:49.07 мин, а трети е  Сергей Дубровски с 1:49.12 мин.

На 400 м една от най-добрите руски бегачки в последните години Антонина Кривошапка спечели третата си победа тази зима, след като беше прекъснала спортната си кариера заради майчинство, а с това и „Гран при“. Резултатът й е 51.98 сек. В призовата тройка са още Яна Глотова с 52.77 сек и Надежда Котлярова с 53.30 сек.

На същата дистанция (400 м) при мъжете се получи силно бягане, което бе спечелено с финален спринт от Владимир Краснов с 46.46 сек. На второ място е Максим Рафаилович с 46.51 сек, а на трето – Артьом Денмухаметов с 46.89 сек.

В спринта на 200 м с отлично бягане в шести коридор Максим Файзулин постигна личен рекорд и най-добро време в Русия за сезона – 21.14 сек. Сребърен медалист е Вячеслав Колесниченко с 21.17 сек, а бронзов – Константин Петряшов с 21.25 сек.

На 200 м при жените първите две завършиха с равно време 23.59 сек, но фотофинишът даде победата на Екатерина Ренжина пред Альона Мамина. Бронзовия медал заслужи Елена Черняева 23.65 сек.

Европейският шампион на скок височина Даниил Циплаков спечели националната титла с 2.30 м. Той направи и три опита на 2.35 м, но неуспешни. Втори е сребърният медалист от световното през 2011 г. Алексей Дмитрик с 2.28 м. Със същия резултат, но с по-лоши опити трети се класира младата надежда на руснаците 18-годишният Данил Лисенко.

В скока на дължина Юлия Пидлужная спечели с 6.75 м, като изпревари Вероника Семашко с 6.71 м и Ана Мисоченко с 6.67 м.

Световният шампион в зала на троен скок Люкман Адамс взе реванш за поражението си в „Руска зима“. Той стана шампион с 16.85 м, а с това спечели и „Гран при“. Дмитрий Чижиков завърши втори с 16.65 м, а Алексей Фьодоров е трети с 16.59 м.

Много участници имаше в бягането на 1500 м. В най-силната финална серия Александра Гуляева поведе много дръзко от самото начало, но впоследствие бе застигната от по-опитните Елена Коробкина и Анастасия Калина. В крайна сметка всичко се реши в последния кръг, когато Коробкина предприе мощна атака, следвана от Калина. В крайна сметка – злато и победа в „Гран при“ за Коробкина с 4:09.50 мин, сребро за Калина с 4:09.81 мин и бронз за Гуляева с 4:11.43 мин.

При мъжете на 1500 м с атака в последната обиколка и най-добър резултат в Русия за сезона – 3:43.39 мин, титлата спечели Валентин Смирнов. След него завършиха Тимофей Петров с 3:44.39 мин и Евгений Кунц с 3:44.52 мин.

Неочаквана развръзка се получи в скока на височина. Световната шампионка и лидер в скока на височина в света през този сезон Мария Кучина претърпя неочаквано поражение. В свой стил тя започна отлично състезанието, преодолявайки всички височини от пръв опит, но изненадващо допусна две грешки на 1.94 м. Тя запази третия си опит за 1.97 м, където допусна отново грешка. Ирина Гордеева, подобно на Кучина, скачаше всичко без грешка, включително и 1.94 м, което я направи шампионка и победителка в „Гран при“. Тя опита и три опита на 1.97 м, но неуспешни. Така Кучина трябваше да се задоволи с второто място. „Не мога да си обясня какво стана. Ядосвам се на себе си. Надявам се по-бързо да забравя това състезание“ – каза след финала тя. Бронзова медалистка стана Кристина Корольова с 1.91 м.

Екатерина Конева няма сериозна конкуренция в Русия, но това не й пречи непрекъснато да подобрява резултатите си. Тя скочи 14.32 м, за да спечели титлата и „Гран при“. Далеч след нея са Олеся Тихонова с 13.89 м и Наталия Алексеева с 13.82 м. „Имам още много да работя върху скока, върху разбега. През зимата основната цел бе да се избегнат травмите. Вярвам, че ще мога да скачам много далеч през лятото“ – сподели Конева.

Още в квалификациите на скок дължина Василий Копейкин преодоля 8.08 м и даде заявка за победата. Във финала отново той бе единственият, който скочи над осем метра – 8.05 и логично заслужи титлата. Максим Колесников стана сребърен медалист със 7.91 м, а Павел Шалин Бронзов със 7.79 м.

В бягането на 5000 м при жените Елена Седова и Ана Кулятина поведоха бягането от самото начало и се откъснаха от останалите. През цялата дистанция те непрекъснато си разменяха водачеството, докато 800 м пред финала Седова предприе постепенно изтегляне, на което Кулятина не намери сили да отговори: 15:28.95 мин срещу 15:32.44 мин. На трето място завърши Елена Неговицина с 15:51.47 мин.

Изключително оспорвано бягане се получи на 5000 м при мъжете. След като атлетите бягаха по дистанцията в група, около 800 м преди финала Илгизар Сафиулин предприе изтегляне и натрупа преднина, която да му осигури титлата. Но не така мислеха останалите. С мощна атака на последната обиколка Андрей Минжулин връхлетя пръв финалната линия – 13:49.64 мин. Шампионът на 3000 м Ринас Ахмадеев прибави в колекцията си и сребро на тази дистанция – 13:50.57 мин. До третото място се добра Анатолий Рибаков с 13:50.83 мин. А за Сафиулин остана разочарованието на четвъртото място с 13:51.37 мин.