1,94 Левърн Спенсър СЛч Мадрид 11.7. 12 5
1,94 Мирела Демирева Бъл Мадрид 11.7. 9 20
1,94 Барбара Сабо Унг Будапеща 28.7. 22
Скок височина
Мария Кучина участва в 15 състезания на открито и спечели 10 от тях. Рускинята стана световна шампионка, победи на европейското отборно първенство, във финала на ДЛ и накрая добави.. световна титла за военни! Само Кучина (Монако и Брюксел) и Бейтиа (Рим и Ню Йорк) записаха по 2 първи места в ДЛ, другите турнири бяха спечелени от Палшите (Доха), Чичерова (Лозана) и Личвинко (Бирмингам). Бейтиа заслужи първия си диамантен трофей с трето място във финала и общо 14 точки срещу 13 на Кучина и 10 на Чичерова. Проблеми с глезена лимитираха Влашич до 3 състезания, но и в трите беше втора – на световното и на турнирите в Рим и Ню Йорк. За 4-ти път Чичерова завърши като №1 в ранглистата (2011-12, 2014). Само тя и Кучина имаха повече от едно състезание над 2.00, съответно 3 и 4. Мирела Демирева раздели 13-ото място с още 11 скачачки. Постижения над 1.96 (вкл): Бейтиа и Личвинко по 7, Кучина 6, Чичерова 5, Влашич 3, Юнгфлайш 2 и др. Кънингам изравни световния рекорд за кадети.
Овчарски скок
Силва стана световна шампионка и имаше трите най-добри постижения за сезона, но отстъпи в директните двубои на Кириакопулу с 2-5. Гъркинята спечели 4 турнира от ДЛ (Шанхай, Париж, Лондон и финала в Цюрих), а в два беше втора и заслужи диамантения трофей с 24 точки пред Мурер с 14 (победи в Бирмингам и Ню Йорк) и Силва с 11 (първа в Стокхолм). Сур имаше само 4.70 извън Щатите и то при 4-ото си място в Пекин. Двете нови американски звезди – Морис и Пейн, имаха дуел в колежанската верига, а после първата направи и отличен дебют в Европа с личен рекорд в Белгия. Санди дори раздели четвърто място със Сур и Бенгтсон на световното! Състезания над 4.65 (вкл): Силва 9, Кириакопулу 8, Мурер 7, Морис 6, Сур 5, Сидорова 3, Пейн, Ризих и Стефаниди по 2 и др. Кубинката премина 4.91, повече от нея на открито в историята са постигали само Елена Исинбаева (11 пъти) и Сур (4.92).

Скок дължина
След 10 години прекъсване Тиана Бартолета стана отново световна шампионка (Хелзинки-2005 с фамилия Медисън), изкачи се до №24 във вечната ранглиста и заслужи диамантен трофей с три победи в ДЛ (Доха, Юджийн и Лозана). На финала в Цюрих бе победена от Шпанович, но срещу сребърната медалистка Проктър беше перфектна през сезона със 7-0. Сръбкинята нанесе още едно поражение на Тиана в Монако и завърши 2-3 в директните двубои. Другите победи в ДЛ бяха за Нети (Ню Йорк) и Клишина (Рим), която остана едва десета на световното. Първите 4 в ранглистата подобриха личните си рекорди, както и Малкус, Бъркс и Юджен. Серията на Рийз от 3 поредни титли беше спряна, след като тя отпадна още в квалификациите. Състезания над 6.80 (вкл): Бартолета и Нети по 7, Проктър и Шпанович по 5, Уджен 4, Рийз, Клишина, Бъркс, Могуенара и Мирочник-Иванова по 2 и др.
14,22 2,0 Йосири Урутия Кол Торонто 21.7. 10 12

Colombia's Caterine Ibarguen celebrates after winning the women’s triple jump final at the World Athletics Championships at the Bird's Nest stadium in Beijing, Monday, Aug. 24, 2015. (AP Photo/David J. Phillip)

Colombia’s Caterine Ibarguen celebrates after winning the women’s triple jump final at the World Athletics Championships at the Bird’s Nest stadium in Beijing, Monday, Aug. 24, 2015. (AP Photo/David J. Phillip)

Троен скок

С нови 9 победи Ибаргюен удължи серията си на 30 състезания без поражение. Вече 3 поредни години тя е перфектна, а поредицата й започна на 17 ноември 2012-а в родната Колумбия. Тя добави към колекцията си втора световна титла, трети диамантен трофей (6 победи, не участва в Лондон, където сечели Рипакова) и злато от Пан-Американските игри в Торонто. При попътен вятър с малко над допустимия (2.1 м/сек) Катерин се приземи на 15.18 в Юджийн, но втората Конева оглави световната ранглиста с 15.04. Габриела Петрова започна годината с второ място на европейското в зала (14.52), записа победа в Прага (14.64), дебютира в ДЛ с второ място в Осло (14.57), взриви трибуните в Стара Загора с 14.85 (при 2.5 м/сек) на европейското отборно и подобри личния си рекорд с 14.66 при четвъртото място на световното! Първите 5 в Пекин постигнаха най-добрите си резултати за сезона именно на „Птичето гнездо”. Състезания над 14.40 (вкл) на открито: Ибаргюен 9, Петрова 7, Конева и Князева-Миненко по 5, Саладуха 4, Рипакова 3, Уилямс 1.

В ранглистите са включени само официални резултати (при попътен вятър до 2 м/сек на 100 м, 200 м, 100/110 м с пр. и в хоризонталните скокове) постигнати на открито от 1 януари до 31 декември 2015 г. Показани са най-добрите за годината във всички дисциплини от програмата на олимпийски игри и световни първенства. След датата на състезанието са посочени класирането на атлета на световното първенство в Пекин и мястото му в ранглистата на all-athletics.com (по системата на покойния Божидар Спириев за оценяване на резултатите в отделните дисциплини, взимайки предвид ранга на състезанието, класирането и условията).