Миглиоци и Херон – първите световни шампиони на 50 километра!

Американецът Тони Миглиоци и неговата сънародничка Камила Херон станаха първите в историята световни шампиони в бягането на 50 километра.

Първото световно първенство на 50 километра се проведе в столицата на Катар Доха тази вечер, 4 декември. Трасето беше 5-километрова обиколка на спортния комплекс Aspire Zone. Времето беше топло, но не и невъзможно горещо – около 24 градуса. Осемдесет състезатели оставиха своето място в историята като първите участници в такъв шампионат.

В самото начало темпото бе доста предпазливо. Водещата група включваше Майк Фокорани от Зимбабве, американците Андрюс и Миглиоци и кениецът Майна. След 35-ия километър отпред излязоха трима кенийци – Майна, Онгеки и Чибет Киптамой, за да докажат силата на кенийската школа, заедно с Миглиоци. Само че кенийците има още да учат за бяганията на дълги разстояния. След 40-ия километър двадесетгодишният американец предприе атака и се откъсна от кенийското трио. Той успя да запази предимството си до края и да спечели заслужено титлата с 2:52:08ч. Това е успешна година за младия бегач, който на маратона в Хюстън постигна личен резултат в класиката – 2:17:19ч.

Тримата кенийци заеха следващите места в класирането. Веднага след тях на пета позиция е друг американец – Джеси Дейвид, а холандецът Харм Сенгерс е шести.

cammile_herron

При жените световната шампионка на 100км за тази година Камила Херон не срещна особена съпротива. Тя със самочувствие поведе от самото начало, не допусна никой да я настигне и финишира с преднина от два километра пред втората. Времето на Херон е 3:20:58ч.

Мария Враджич от Хърватия също повтори класирането си от световното първенство на 100км. И тук тя спечели сребърния медал. Само на четири секунди, нищожна разлика за 50км, остана третата – Катрин Джоунс от Канада.