Световни ранглисти 2014 – средни бягания, мъже

В следващите дни ще ви предложим крайните годишни световни ранглисти за 2014-а, които традиционно публикуваме в сп. „Атлетика”. Днес е ред на 800 и 1500 м за мъже.

800 м

Петима преминаха под 1:43 в уникално бягане на „Херкулес” в Монако. През 2013-а само един атлет (Аман) бе под тази граница. Амос се завърна на равнището от олимпийския сезон, когато стана втори в Лондон със световен рекорд за юноши. 20-годишният ботсванец направи хеттрик с победи на Игрите на Британската общност, първенството на Африка и Континенталната купа и е единственият с три първи места в ДЛ. В директните двубои с Аман той има предимство 5-1 (с Рудиша 4-0). 12 бегачи „слезнаха” под 1:44 общо 22 пъти: Амос 4, Рудиша и Аман по 3, Лопес, Махлуфи и Сулейман по 2. Едва 17-годишен Алфред Кипкетер стана световен шампион за юноши (до 19 вкл.) с 1:43.95, което му отрежда девето място във вечната класация за тази възрастова група.

1500 м

Ситуацията от 2013-а се повтори. Отново на турнира „Херкулес” имаше невероятно бягане, което преобърна световните ранглисти за сезона и за всички времена. През годината имаше общо 9 постижения под 3:30 и 7 от тях бяха в Монако (другите две в Доха – Кипроп 3:29.18 и Киплагат 3:29.70). Киплагат стана №4 в историята, измествайки Кипроп (3:27.72 в Монако-2013). Куемой дели седмото място с Мо Фара, Сулейман стана 21-и, Игуйдер – 26-и, а Воте и Уилис делят 27-о място. Петима различни бегачи спечелиха стартове в ДЛ, нито един нямаше повече от две победи. Махлуфи бе най-бърз на финала в Брюксел, но преди това имаше 11-о и 9-о място. Киплагат все пак завърши сезона с позитивен актив срещу основните си конкуренти, макар и само с 4 победи в 10 старта (5 пъти беше втори). Постижения под 3:32: 29 на 15 атлети (Киплагат 6, Кипроп, Воте и Сулейман по 3, Куемой, Махлуфи и Магут по 2).

Легенда

В ранглистите са включени само официални резултати (при попътен вятър до 2 м/сек на 100 м, 200 м, 100/110 м с пр. и в хоризонталните скокове) постигнати на открито от 1 януари до 31 декември 2014 г. Показани са най-добрите за годината във всички дисциплини от програмата на олимпийски игри и световни първенства (плюс полумаратон). След датата на състезанието са посочени класирането на атлета на големите първенства през 2014-а (СПз – световно в зала, СПю – световно за юноши, Евр – европейско, Афр – на Африка, Азия – Азиатски игри, ИБО – Игри на Британската общност),  мястото му в ранглистата на all-athletics.com (по системата на покойния Божидар Спириев за оценяване на резултатите в отделните дисциплини, взимайки предвид ранга на състезанието, класирането и условията), мястото в ранглистата на „Трек ънд Фийлд Нюз” (само топ 10) и накрая са посочени победителите в Диамантената Лига (Д), в специализираните серии на предизвикателството на ИААФ (П) за спортното ходене, хвърлянето на чук и многобоя, или в серията „Големите Световни маратони” (М).

В отделна таблица са показани победителите в турнирите от Диамантената лига (с червен шрифт, когато дисциплината е валидна в спора за трофея, със син – носителят на диамантения трофей) и турнирите от серията „Предизвикателство на ИААФ”.