Елойз Льосюр се нареди до Хайке Дрехслер

В драматичен финал на скока на дължина за жени Елойз Льосюр защити титлата си от преди две години и стана втората атлетка с повече от един златен медал в дисциплината в историята на европейските първенства.

Легендарната германка Хайке Дрехслер има четири поредни титли, при това в периода на провеждане на шампионатите през 4 години (1986-90-94-98). Льосюр триумфира в Хелзинки с 6.81, но в Цюрих започна с 6.65 при насрещен вятър от 3.9 м/сек и бе втора в класирането след Ивана Шпанович. Сръбкинята, бронзова медалистка от последните световни първенства в зала и на открито, откри своята серия с 6.81.

В четвъртия кръг Льосюр обаче излезе начело след 6.85, на което Шпанович успя да отговори само с 6.75-6.80-6.65. Така Елойз спечели първия златен медал за Франция на първенството след серия от втори места (Льометър, Бийо, Сумаре, Майер в десетобоя). През зимата тя стана световна шампионка в зала в Сопот (Полша).

Спорът за бронза на „Летцигрунд” премина с много промени и продължи до последния кръг. В тази позиция първо бе Мелани Баушке (Гер) с 6.55, после Алина Ротару (Рум) също с 6.55, но с по-добър втори скок (6.46 срещу 6.37), а след това Малайка Михамбо (германка с баща от Танзания) се приземи на 6.65.

Красивата рускиня Дария Клишина, която тренира във Флорида при Лорън Сийгрейв, беше седма след първите три кръга, но после стана пета с 6.53 в четвъртия, а преди последния си опит пак беше пратена на седма позиция. Клишина обаче реагира по великолепен начен с 6.65 и взе бронзовия медал благодарение на по-добрия си втори скок от Михамбо (6.53 срещу 6.51).

Лошите условия (дъжд и насрещен вятър) попречиха за по-силни резултати в сектора. Ден по-рано в квалификациите имаше шест атлетки над 6.65 (Льосюр 6.72, Михамбо 6.70, Клишина и Шпанович по 6.66, Ротару и Айга Грабусте от Латвия по 6.65).