Мохамед Фара вече е европейски, световен и олимпийски шампион на 10 000 м

Олимпийският и световен шампион на 10 000 м Мо Фара (Великобритания) отново взе европейската титла на 10 000 м с 28:08.11.

Фара демонстрира фантастичния си финален спринт и с 2:32 на последния километър удържа атаката на турците Али Кая и Полат Кембой Арикан, който бе шампион в дисциплината през 2012 г. В последните метри Анди Вернон (Великобритания) надбяга турско дуо и грабна среброто с 28:08.66. Бронзът остана за Кая с 28:08.72, а Арикан изостана в последните метри и завърши четвърти с 28:11.11. Графикът на темпото по километри на водещата група в този финал бе следния: 2:55-2:47-2:45-2:50-2:52-2:52-2:55-2:57-2:45-2:32.

A80Q2685

С тази победа Фара е действащ европейски, световен и олимпийски шампион на 10 000 м.

Световният и олимпийски шампион Роберт Хартинг (Германия) и първенецът от олимпийските игри в Пекин Герд Кантер (Естония) оглавиха квалификациите на диск съответно с 67.01 и 65.79, а европейският шампион от Барселона ‘2010 Пиотър Малаховски (Полша) бе трети с 64.98. Лошото време на финала попречи на атлетите да достигнат до тези резултати.A80Q3449

Хартинг направи само два успешни опита от 66.07 и 63.94, но това бе достатъчно за титлата. Кантер успя да запише само 64.75, а бронзовия медал отиде при Роберт Урбанек (Полша), който успя да надвие Малаховски с 63.81 срещу 63.54.

Sieger

Испанецът Мигел Лопез победи драматично руснаците Алексанър Иванов и Денис Стрелков с 1 секунда във финала на 20 км спортно ходене, който се проведе на трасе в непосредствена близост до езерото на Цюрих. На четвърто място остана Руслан Димитренко (Украйна), който завърши с еднакво време със Стрелков. Квартетът се откъсна от основната група след половината от дистанцията и постепенно натрупа преднина. В последните метра се атлетите трябваше да покажат скоростна издръжливост, като световният световният шампион от Москва ‘2013 Иванов не успя да вземе и европейската титла. Лопез, който е бронзов медалист от Москва ‘2013, този път триумфира. В спора за бронзовия медал Стрелков и Димитренко (първенец от Световната купа Тайчинг ‘2014) завършиха с еднакво време, но фотофинишът даде предимство на руснака.  И четиримата ходачи постигнаха майсторски резултати под 1:20 ч.