Атлет номер 1 на България покори Стара Загора

Георги Иванов, който е атлет номер 1 на България в анкета на списание „Атлетика“ за 2004 и 2013 г., записа най-силния резултат на възродения турнир „Самарско знаме“ в града на липите. Атлетът изпрати гюлето на 20.86 във втория си опит и направи още пет фаула, които бяха в рамките на 21 метра.

Втори остана бившият световен рекордьор за юноши младша възраст (5 кг – гюле) и шампион на България на диск за 2014 г. – Росен Карамфилов със 17.15.

Останалите топ постижения в състезанията при силния пол бяха на троен скок, спринтовете на 100 м и 200 м, скока на височина и бягането на 1500 м.

Румен Димитров, победител на европейското отборно първенство преди един месец за отбора на България в тройния скок, доказа отличната си форма с три опита над 16 метра – 16.46-16.29-16.69 и убедителна победа.

Спринтът на 100 м донесе много емоции на публиката (над 1000 зрители) в сериите и много нерви за състезателите във финала. Първо катарецът Тосин Огуноде подобри рекорда на турнира във втора серия с 10.35, но минути по-късно сънародникът му Самуел Франсис свали още стотни от върховото постижение с 10.28, което предвещаваше оспорван финал с участието и на българският шампион Денис Димитров (10.70 в сериите). Финалът се превърна в „игра на нерви“, след като след три фаул старта бяха изгонени Огуноде, Еид Ал Кувари (Катар) и Али Омар (Бахрейн), Франсис спечели пред Димитров с 10.33 срещу 10.46.

На по-дългия спринт на 200 м Красимир Брайков (многократен шампион на България на 400 м) нямаше конкуренция и спечели с 21.06 при насрещен вятър от -1.0 м/с.

Виктор Нинов беше безупречен в скока на височина на 2.09, 2.15, 2.21 и отпадна като победител на 2.24. Второ място бе за младата ни надежда в сектора Тихомир Иванов с 2.15 (без фаул на 2.09 и 2.15).

В  бягането на 1500 м Митко Ценов атакува националния рекорд на Евгени Игнатов (3:39.53 от 1982 г.) и остана на по-малко от 3 секунди от целта. Треньорът на Ценов – Йоло Николов му изведе 1000 м с темпо 2:28, а Митко се бори сам с времето последните 500 м и все пак постигна 3:42.34 – личен рекорд.

Останалите шампиони на турнир „Самарско знаме“ при мъжете: 400 м – Хасан Аман (Катар) 48.73, 800 м – Неманя Кожик (Сърбия) 1:52.63, скок дължина – Даниел Добрев 7.27.